Maciej Gładysz

Data i miejsce urodzenia: 28.04.2008r., Tarnów (PL)
Rodzina: Mama Joanna, Tata Adam, Siostra Natalia
Wzór sportowca: Charles Leclerc, Robert Kubica
Hobby: boks, rower, piłka nożna
Zespół: PAROLIN RACING KART, PAROLIN POLAND by WTR
Przynależność klubowa: TTSK K-Team Tarnów

>

WAŻNE OSIĄGNIĘCIA:

  • Mistrz Polski Młodzików 2019
  • Mistrz Rok Cup Poland 2019
  • Vice Mistrz Rok Cup Italia | Adria 2019
  • II miejsce WSK Super Master Series | Napoli 2019
  • I miejsce Rok Cup Italy Nord | Adria 2019
  • Vice Mistrz Polski Młodzików 2018
  • II Vice Mistrz Rok Cup Poland 2018
  • Mistrz Rotax Max Challenge 2017
  • Mistrz Polski Młodzików 2017
  • Kartingowy Mistrz Polski 2017

Maciej Gładysz, 11-letni kierowca kartingowy pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach rajdowych i wyścigowych. Jego dziadek, Janusz, rywalizował na odcinkach specjalnych, a tata Adam jest wielokrotnym wyścigowym mistrzem Polski. Maciej wychowując się na torach wyścigowych całej Europy odziedziczył rodzinny talent. W latach 2017-19 nominowany do Akademii Orlen Team, a od roku 2018 członek Kadry Narodowej.

Był prawdziwym objawieniem sezonu 2017. Maciek wygrał pięć z siedmiu pucharowych rund, w jednej notując drugą pozycję, w kolejnej trzecią. Tarnowianin był poza konkurencją i sięgnął po tytuł kartingowego mistrza Polski już w drugim roku swoich startów. W sezonie 2017 niezwykły talent poparty ciężką pracą dał zwycięstwa w klasyfikacjach mistrzostw Polski, pucharu Polski i mistrzostw młodzików. Młodziutki tarnowianin zaliczył również znakomity występ w Finale Światowym - Rotax Grand Finals. W sezonie 2018, Maciek w zespole Parolin Poland by WTR, startował już nie tylko w Polsce, ale również we Włoszech w kategorii dla bardziej doświadczonych zawodników - Mini Rok i Mini 60, dalej odnosząc sukcesy. Wartymi odnotowania są poczynania Gładysza w najbardziej prestiżowych włoskich rozgrywkach, jakimi są WSK (World Series Karting). Tam Polak zawsze zaliczał się do grona najszybszych debiutantów i kwalifikował się do finałowych wyścigów ze 100% skutecznością. Znakomite występy i równa jazda przełożyły się na powołanie do kadry narodowej oraz ponownej nominacji do Akademii Orlen Team. W najliczniej obsadzonej klasie Maciej sięgnął po tytuł wicemistrza Polski oraz II wicemistrza Rok Cup Poland. Z powodzeniem wystartował również we włoskim Pucharze Jesieni Trofeo D’Autunno, oraz Finale Światowym Rok Cup International Final we włoskim Lonato.

Rok 2019 to czas największych sukcesów w karierze utalentowanego Macieja Gładysza. Młody tarnowianin zgarnął wszystko, co było do zgarnięcia w naszym krajowym czempionacie, sięgając po tytuł mistrza Rok Cup Poland w kategorii Mini ROK oraz triumfując w Mistrzostwach Polski Młodzików. W sezonie 2019 Maciej Gładysz ponownie uczestniczył w licznych rundach w najtrudniejszych i najbardziej konkurencyjnych zawodach w stolicy europejskiego kartingu - Włoszech. Dzięki szybkiej i równej jeździe tarnowianin wywalczył tytuł wicemistrza Rok Cup Italia, po drodze finiszując na 2. miejscu w WSK Super Master Series w Neapolu, na 1. miejscu w Rok Cup Italy Nord w słynnej Adrii. W gromadzącym najszybszych zawodników z całego sezonu Rok Cup Superfinal Maciej Gładysz ostatecznie zajął 6. miejsce, jednak na ostateczne rozstrzygnięcia duży wpływ miała kolizja z jednym rywali w finałowym wyścigu, do którego tarnowianin startował z pole position. W połowie wyścigu Gładysz wciąż zajmował pozycję lidera, jednak w walce o podium jeden z rywali wypchnął go poza tor, czego efektem była „dopiero” 6. pozycja w Rok Cup Superfinal w Lonato.

Maciej Gładysz prędkość ma we krwi, jego dziadek Janusz, w latach ’70 startował w rajdach samochodowych a w latach 2005-2006 oraz 2013-2015 stworzył bezprecedensowy jak na warunki tej części Europy cykl wyścigowy Volkswagen Golf Cup. Tata Adam jest wielokrotnym wyścigowym mistrzem Polski, który startował z sukcesami między innymi w Scirocco R-Cup oraz cyklu Porsche GT3 CCCE, zaś siostra Maćka, Natalia również z powodzeniem ścigała się w kartingu. Wujek Marcin to zawodnik, który także odnosił sukcesy na torach wyścigowych, a w ostatnim czasie oglądaliśmy go na trasach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.


 


Osiągnięcia


2019

Mistrz Polski Młodzików

2019

Mistrz Rok Cup Poland

2019

1st Rok Cup Italy Nord ADRIA

2019

2nd WSK Super Master SARNO

2019

2nd Rok Cup Italia ADRIA


2018

Vice Mistrz Polski Młodzików

2018

II Vice Mistrz Rok Cup Poland

2017

Kartingowy Mistrz Polski

2017

Mistrz Rotax Max Challenge

2017

Mistrz Polski Młodzików